Régóta foglalkoztat, hogy az Esterházy család hercegi levéltára milyen, leíró jellegű forrásokat tartalmaz városunkról. A legkorábbi ilyen magyar nyelvű irat tudomásom szerint az alább következő, 1798-ban keletkezett dokumentum, amelyet a tamási helytörténeti kutatás még nem hasznosított. A közzétett szöveg csak Tamási leírását tartalmazza, Henye, Adorján és Kosba (benne Miklósvár) leírása külön szerepel. Néhány mondatot kihagytam, ezeket (…) jellel jeleztem. A nagy kezdőbetűket megszüntettem, az egybe tartozó, de akkoriban külön írt szavakat összevontam, néhány hiányzó írásjelet pótoltam, az idegen szavak jelentését szögletes zárójelben adtam meg.
„Ezen mezőváros, mely 313 házakbul áll, az situsára [fekvésére] nézve egy gömbölű dombon fekszik, és az alsó sorja az házaknak az ugynevezett Koppány vizére dűl, és ugy dél felűl; ezen helység az hozzá tartozandó határjával napkelet felűl, Pintzehelyhez tartozandó martinczai pusztával, és ketsegei nem incorporált [a város határában be nem foglalt] pusztával, éjszak felűl szokoli terrenummal [területtel], napnyugott felül pedig szemtsei pusztával és üröghi határral meg ütközik; az legnevezetessebb vásárló piartza ezen mezzővárosnak Veszprém, ahová is 1 ½ nap elmenni lehet. A tisztség [az ozorai uradalmi tiszt] lakásához két óra járóföldre esik.
Ezen városban legnevezetessebb épületek: az valdbereiteri quartély [az erdőkerülők szállása], mely is jó statusban [állapotban] vagyon, három szobákbul, konyhábul, kamarábul, és pintzébül áll, ellenibe által ismét találtatik egy épület, mely a vadas kamarának neveztetik, áll egy szobábul, és konyhábul, ahoz vagyon ragaszva a kotsiszín, és az istálló; item [továbbá] vagyon itten még egy nevezetes jégverem, melybe is a nagy vadászatokban az el lövettetett Vadak helyheztetni szoktak, ezen quartélyhoz két kert vagyon, az háznál lévő nem sokat ér, mert dombon fekszik, a másik valamivel jobbatska.
Az ispányi quartély két szobákbul, konyhábul, kamarábul, istállóbul, egy kotsiszinbül, és pintzébül áll, ez tűrhető statusban vagyon, melyhez is az Koppány vize mellett egy kert ki szabva vagyon; még is találtatik itten egy ház, mely annak előtte az városé volt, de mivel az helybéli mészárszékhez az uraságnak a mészáros számára különös lakóháza nem vala, 1792-ik esztendöben az uraság számára elbötsültetett, és a mészárosnak által adattatott, de minthogy még most is a mészáros a maga házában lakik, a helybéli uraság hajdujának quartélynak általadatot, de ennek is költözni kölletetett, és egy szűkségtelen jáger [vadász] szállétatott, áll pedig ezen ház 2 szobákbul, egy konyhábul, és pintébül, ezen háznak a reparatio [felújítás] szükséges.
Itten találkozik a vármegyeháza is, melyhez egy kert is vagyon Koppány vizére dűlő, ebben régenthen a stabális tisztek [törzstisztek] laktak, most a dombóvári districtusbéli [járásbeli] feőbiró Szulyovszki Lajos urnak lakása.
Az helybéli lakosok (az kevés mesterembereken kivűl, akik németek) mind magyarok, és romano catholicusok [római ktolikusok]; vagyon ezen helységben egy szép templom, melynek belsö ékességire nézve a tájékon mássa nintsen. Bizonyos jövedelme a templomnak meg nem határosztathatik, minthogy ennek haszonvétele tsak az, amit az helybéli hivek üdörűl űdőre rész szerint gabonában, rész szerint pénzben ki rendelnek. Helyben itten a plébános úr Németh Páll, ki is mostanság ezen tamásii districtusnak [kerületnek] öspörösse, a plébániaház jó statusban vagyon, de az istálló, és kotsiszinnye rossz. (…)
A lakossoknak iparkodását illetvén az nem megvető, hanem nem ártana, ha az negyed rész a lakosoknak jobban iparkodnék; táplálásokat leginkább keresik szőllőmíveléssel, szántással, vetéssel és marhaneveléssel. (…) a terrenum [határ] jó qualitasu [minőségű], urbarium [a földesúr és a jobbágyok közti viszonyt szabályozó irat] szerint a szántó-földekre nézve az első, és rétekre nézve a második classisban [osztályban] tartatik, és számláltatnak ezen classificatio [osztályozás] szerint, egy egész helyre 22 hold szántó-földek, és 4 hold rétek (…).
A helységnek vagyon egy malma, mely is Kónyiba vezető út mellett vagyon (…). Maleficiumai [károkozásai] ezen helységnek nem egyebek, hanem az záporok.
Szőllőhegye ezen helységnek vagyon, (…) az itten termeni szokott bor jó qualitasu, és az pinzteheli borral vétettethetik egy classisban. A fajzását [a jobbágyoknak a földesúr erdejéből szükségletük mértékéig megengedett fakivágás szokásjoga] ezen helységnek illetően, minden egész sessios [telkes] gazdának, és ugy a proportione [arányosan] a többinek is 12 szekérre való ki adatik, a plébánusnak pedig minden vonyós marhával bíró gazda egy kotsi fát, melyet a marhátlan gazdák föl vágnak, hordani szoktak.
Kosbán találtatik egy ékesen fölépült vadászó épület, mely is Miklósvárának hívattatik, találtatik benne a konyhával és spaissal együtt (…) 17 lakó alkalmatosság. Ezen épület alat vagyon egy tágas pintze, ugyanezen kastélynak vagyon egy tágas padlása is, melyre amidőn szűkség magával hozza[,] kukoritza és gubats öntetni szokott. Ezen várban lakik mostanság egy özvegy jágerné [vadászné][,] kinek gondviselése alá ezen vár és abban található mobiliák [bútorok] bízva vannak, ezen várnak egyik szegletében vagyon egy szivárványos kút; iten ehez vagyon még egy 18 lóra való[,] jó materialékbul [anyagokból] fölépült istálló, és 6 hintóra való kotsiszin, ezek padlására is szükség üdejében kukoritza öntetteni szokott.
Ezen vár előtt napnyugoti ejszak felül 13[,] more patrio [ősi módon] fölépült házatskák vagynak, (…) ezen házatskáknak conservatiojára [fenntartására] mindazonáltal az uraságh a szükséges materialékat kiadja, ingyen, ellenben a lakosok is a szükséges reparatiot [javítást] ingyen meg tenni köteleztetnek. (…)
Még is vagyon itt az uraságnak Koppány vizére dűlő téglakementzéje, félszerje, és az téglásnak egy igen parragi lakása, ezen téglavetöbűl ezek előtte az eladattott téglákért béjött legalább 300 f[orint], de ezen jövedelem ennekutána egynehány esztendökig, még tudniillik a vadkert egészlen téglafallal bekerítve lészen, elmaradni fog, minthogy minden kiégetett tégla oda szükséges lenni fog.
A vadaskert előtt vagyon egy tágas árokkal és élő fákkal békeréttetett veteményeskert, mely a valdbereiter [erdőkerülő] Miltenperger Györgynek [1]793ik esztendőben Fabrinyi Antal inspector [intéző] úr által oly föltétellel általengedtetett hogy ama kertbül említett valdbereiter a m[éltósá]gos uraságnak konyháját a nagy vadászatoknak alkalmatosságával mindenféle zöldségekkel provideálni [ellátni] köteles legyen. Ezen kertbül [1]798ik esztendőben a miklósvári vár őrzőjének egy darabb kimetszetett.
Mindjárt ezen kerttel megütközik az fölső vadaskert, (…) ezen vadaskert mostanság palánkokkal békerítve vagyon, benne [1]799ik esztendőben eő hertzegség kegyes rendelése szerint kezdettetni fog téglafallal bé keréttetni (…). Az múlt [1]798ik esztendőben az vadaknak árábul béjött (…) 800 [forint].
Ezen pénz az vadkertnek keréttésire ugyszintén azon pénz, mel ennek utána béjőnni fog, fordettatni fog, és azon föllül egy krajtzár sem. Ez vadkertben találtatik egy jágerház jo materialékbul föl állítva, foglal magában 2 szobát, egy konyhát, és 2 kamarát, ezen házban lakozó két försterek [erdészek] használnak egy tágas veteményeskertet is, még is ezen háztul nem messze találtatik ezen erdeiken kívül, kikbül a sanyaru télben sok el veszett, találtatnak még szarvasok, dámvadak, és őzek is.
Kosbán[,] amint az út Miklósvárba vezet, jobb kéz felül az valdbereiternek, és ispánynak egy-egy káposztáskertje vagyon.”
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.