Ugrás a tartalomhoz
2010.feb.03.

Régi leírások Tamásiról VI. - Pesty Frigyes (1. rész)

Következő forrásunk Pesty Frigyes gyakran idézett helynévgyűjtése 1864-ből. Az elsősorban történészként ismert Pesty Frigyes (1823-1889) 1863-ban fogott hozzá az ország földrajzi neveinek összegyűjtéséhez a helytartótanács segítségével. A nyomtatott kérdőívek a következő kérdésekre kérték a helyi elöljárók válaszait: 1. hol fekszik a település közigazgatási szempontból; 2. van-e a községnek más neve; 3. volt-e a helységnek régen más elnevezése; 4. mikor említik legkorábban a települést; 5. honnan jöttek az első telepesek; 6. honnan ered a község neve; 7. melyek a határbban található földrajzi nevek, illetve melyek a szomszédos községek?

A tamásiak válaszának felét a dűlőnevek felsorolása teszi ki, ezért a terjedelmi korlátok miatt ezeket csak a sorozat következő részében adom közre.

 

IX. Pesty Frigyes helynévgyűjtése, 1864

 „1ső pontra Tolnamegye – Dunántúli kerület – Dombovári járás. Hivatali Székhely Tamási, –helynév Tamási mezőváros.

2ik pontra A’ községnek csupán ezen egy neve esmeretes mint a’ vidékben mint pedig Ország szerte.

3ik pontra A’ községnek hogy valamikor más elnevezése lett volna az sem irományokbol, sem pedig hagyományokból ki nem tűnik.

4ik pontra A’ község az irományok szerint 1719ik évben emlitetik leg korábban, hanem ugyan, a város irattárában feltalált egy 1728ik évben szerkeztett folyamodványból kitűnik az, hogy Tamási már ez előtt több üdökkel fennálhatott, melyet azomban a’ törökök elfoglalván ráczokkal együtt meg telepedtek, kik közt azomban a’ meg maradt magyarok is laktak, később azomban a’ mint a’ törökök ki űzettek a’ letelepedet ráczokat a’ még Tamásiban élő magyarok, mint a’ folyamadványban, melyet ők Mgos Gróf Eszterházy Pál úrhoz, mint már akkori földes urokhoz be nyujtottak, ez ál „életünk nagy veszedelmével és fegyverrel kölletett el üznünk és magunk erejével az hatalmaskodo ráczok keze alol ezen földet felszabaditanunk, mint akkori Györröl Pápáról, Keszthelyről. Tüskevárról ugy más szabados városi helyekröl szakadott fegyverivel élök nemessek és mesteremberek szálottuk meg.

5ik pontra mint a 4d pont alatti folyamodvány töredékéből kitünik hogy Tamási Mezőváros részben ujjabb megszállói nevezetesen Györ, Pápa, Keszthely és Tüskevárról származtak, mind magyarok.

6ik pontra Hagyományból a’ név eredetéröl következö a’ monda – ugyan is Tamásinak délről fekvö hegyei egyik ormán hol jelenleg a’ Kálvária van, volt egy vár, melynek omladékaira csupán ásás után lehet réátalálni, – ezen vár és vidék urának keresztneve Tamás volt, honnan e város nevét is nyerte volna, Tamási. (…)

7ik pontra Tamási mezőváros, határos Pari helységgel Szemtsei és gonozdi pusztákkal ’s majsai adó községgel

Megjegyzendőnek találom e’ helyen, hogy Tamási Mezőváros eredetéről, – mely már 1719ik évben mezőváros volt. – Főméltóságu Galanthai Herczeg Eszterházy Pál ur Családi irattárában bövebb tudomást lehetne szerezni.

Tamásiban Aprilis 15. 864

Mihálfy Lajos jzö Lendvai Istvány Biro”

Forrás: Gaál Attila–Kőhegyi Mihály: Tolna megye Pesty Frigyes Helynévtárában. III. Balogh Ádám Múzeum Évkönyve 6-7 (1975-1976) [1977] 311–313.

süti beállítások módosítása